top of page

Rozliczenie PIT po terminie. Co robić?

Termin rozliczenia PIT minął 30 kwietnia 2024. Jakie kroki należy podjąć, jeśli zapomniałeś rozliczyć swoje zeznanie roczne w terminie? Podpowiadamy, jak uniknąć sankcji karnoskarbowej.

kobieta trzymająca czerwony zegarek - budzik
Czynny żal - co musisz wiedzieć?

➡️ Czym jest Czynny żal?

To dobrowolne przyznanie się do popełnienia wykroczenia/przestępstwa podatkowego. Dokument ten przygotowuje i składa Podatnik bądź inny organ, który nie dopilnował obowiązku w terminie.


📣Pamiętaj, że złożenie wniosku jest jednoznaczne z zobowiązaniem do uregulowania należności wraz z naliczonymi odsetkami.

 

➡️ Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z Czynnego żalu?

🔵Zawiadom Urząd Skarbowy o popełnieniu wykroczenia przed rozpoczęciem przez organ podatkowy kontroli lub innej czynności związanej z popełnionym wykroczeniem.

🔵Poinformuj o istotnych okolicznościach popełnienia czynu, czyli wyjaśnij dlaczego nie dotrzymałeś wyznaczonego terminu.

 

➡️ Czynny żal - wzór dokumentu

Nie ma urzędowo określonego wzoru pisma zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego. Pamiętaj jednak, że Czynny żal powinien zawierać następujące elementy:

🔵 dane urzędu,

🔵 dane Podatnika,

🔵 datę złożenia i miejscowość,

🔵 opis sytuacji i uzasadnienie,

🔵 podpis.

 

➡️ Korekta rocznego rozliczenia PIT - co musisz wiedzieć?

🔵korektę rocznej deklaracji PIT możesz złożyć w sytuacji, gdy wykryjesz błąd lub nie ująłeś w pierwotnej wersji rozliczenia wszystkich dochodów uzyskanych w 2023 roku.

🔵korektę możesz złożyć do końca 2029 roku (5 lat od końca roku, w którym składana jest deklaracja za 2023 rok).

 

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z zakładki Pomoc.

Comments


bottom of page