Termin rozliczenia PIT minął 30 kwietnia 2024. Jakie kroki należy podjąć, jeśli zapomniałeś rozliczyć swoje zeznanie roczne w terminie? Podpowiadamy, jak uniknąć sankcji karnoskarbowej.
➡️ Czym jest Czynny żal?
To dobrowolne przyznanie się do popełnienia wykroczenia/przestępstwa podatkowego. Dokument ten przygotowuje i składa Podatnik bądź inny organ, który nie dopilnował obowiązku w terminie.
📣Pamiętaj, że złożenie wniosku jest jednoznaczne z zobowiązaniem do uregulowania należności wraz z naliczonymi odsetkami.
➡️ Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z Czynnego żalu?
🔵Zawiadom Urząd Skarbowy o popełnieniu wykroczenia przed rozpoczęciem przez organ podatkowy kontroli lub innej czynności związanej z popełnionym wykroczeniem.
🔵Poinformuj o istotnych okolicznościach popełnienia czynu, czyli wyjaśnij dlaczego nie dotrzymałeś wyznaczonego terminu.
➡️ Czynny żal - wzór dokumentu
Nie ma urzędowo określonego wzoru pisma zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego. Pamiętaj jednak, że Czynny żal powinien zawierać następujące elementy:
🔵 dane urzędu,
🔵 dane Podatnika,
🔵 datę złożenia i miejscowość,
🔵 opis sytuacji i uzasadnienie,
🔵 podpis.
➡️ Korekta rocznego rozliczenia PIT - co musisz wiedzieć?
🔵korektę rocznej deklaracji PIT możesz złożyć w sytuacji, gdy wykryjesz błąd lub nie ująłeś w pierwotnej wersji rozliczenia wszystkich dochodów uzyskanych w 2023 roku.
🔵korektę możesz złożyć do końca 2029 roku (5 lat od końca roku, w którym składana jest deklaracja za 2023 rok).
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z zakładki Pomoc.
Comments